Aleš Michl: Jestřábi a holubice | recenze | kniha | ekonomie | ČNB

Aleš Michl: Jestřábi a holubice

Ekonoma Aleše Michla, toho času člena bankovní rady České národní banky, mám rád pro jeho věcnost a srozumitelnost. A přesně tyto vlastnosti se také odrážejí v jeho poslední knize Jestřábi a holubice, která je destilátem Michlových sloupků a komentářů publikovaných v Mladé frontě DNES.

Hned v úvodu knihy se čtenáři dostane vysvětlení, kdo že jsou oni jestřábi a kdo holubice. Ve zkratce, jestřábi jsou, hantýrkou finančního světa, centrální bankéři, kteří bedlivě střeží inflaci i za cenu dražších peněz. Holubice pak představují ty centrální bankéře, kteří upřednostňují růst a levné peníze. Tito dva opeřenci tak symbolizují dva rozdílné pohledy. Dva rozdílné směry, kterými se může měnová politika ČNB vydat v závislosti na převažujícím názoru uvnitř bankovní rady.

Knihu tvoří krátké úvahy zabývající se ekonomickou realitou. A to nejen dneška, ale i let minulých a, tak trochu, i budoucích. Michl předkládá různé paralely a příklady jak z historie, tak z popkultury. Například má geekovská duše zaplesala nad využitím jednoho příběhu ze světa DC Comics k popsání problematiky záporných úroků na dluhopisech.

„Jisté jsou jen tři věci: smrt, daně a že někdo lže.“

Aleš Michl

Témat, kterými se Aleš Michl ve své knize zabývá, je opravdu mnoho (krize, role státu při krizích, elektromobilita, úroky, daně atd.), ovšem vzhledem k rozsahu knihy i jednotlivých oddílů, se autor nepouští do nějaké přehluboké analýzy. Což, podle mého soudu, ani nebyl záměr Jestřábů a holubic. Michl zkrátka čtenářům předkládá snadno pochopitelné texty, kterými se vine několik jasných poselství. Mít zisk je naprosto žádoucí a normální (viz bizarnost záporných úrokových sazeb), pracovitost a podnikavost jsou motorem růstu a blahobytu a byrokracie by jim měla stát co nejméně v cestě.  Ještě bych mohl vypíchnout několik dalších myšlenek, ale pro představu to, myslím, stačí.

Jestřábi a holubice jsou velmi zajímavou knihou a osobně ji řadím do malé skupinky těch, ke kterými se rád čas od času vrátím.

Hodnocení: 4/5

Jestřábi a holubice
Autor: Aleš Michl
Nakladatelství: Pragma
Rok vydání: 2019
Počet stran: 208

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *