Bezdrátová sluchátka k televizi

Sluchátka k televizi pro nedoslýchavé (pra)rodiče

Možná to znáte. Máte v domácnosti staršího člena rodiny, který už hůře slyší a při sledování televize má úroveň hlasitosti televizního přijímače vyšponovanou do takových výšin, že pro ostatní členy domácnosti není možné setrvat ve stejné místnosti. A naopak, když televize běží na normální hlasitost, nedoslýchavý senior je z rodinného sledování oblíbeného seriálu či jiného pořadu prakticky vyloučen. Naštěstí se jedná o problém, který lze relativně snadno a levně vyřešit. Stačí pořídit vhodná bezdrátová sluchátka a nějakou tu redukci.

Základní předpoklady

Když jsem tento problém řešil u nás doma, stanovil jsem několik základní parametrů, které by mělo ideální řešení nabídnout:

  1. Po zapojení sluchátek do televize musí zároveň hrát TV z reproduktorů.
  2. Úroveň hlasitosti TV a sluchátek musí jít nastavit zvlášť.
  3. Sluchátka by měla být bezdrátová, pro větší pohodlí.

Po takto zformulovaných požadavcích jsem se vydal pátrat po vhodném produktu. A nutno podotknout, že pátrání bylo úspěšné a níže popsané řešení u nás slouží od poloviny roku 2019 k velké spokojenosti všech zúčastněných.

Sluchátka pro nedoslýchavé

Musím konstatovat, že jsem během svého pátrání narazil na kategorii bezdrátových sluchátek k TV, která jsou přímo označována jako sluchátka pro nedoslýchavé. Řadí se mezi ně například Philips TAE8005, Sennheiser Set 880 anebo různá další zařízení od neznámých výrobců (např. AMPLICOMMS TV 3500). Všechna takto sluchátka se vyznačují bizarním vzhledem a naprosto přemrštěnou cenou. Proto jsem se jim zdaleka vyhnul.

Thomson WHP3001 – jednoduché a levné řešení

Nakonec jsem narazil na normálně vyhlížející sluchátka za příznivou cenu (cca 1000 Kč) od zavedeného výrobce Thomson s označením WHP3001. Jedná se o uzavřená bezdrátová sluchátka, mají ovládání hlasitosti přímo na jedné z mušlí a jejich základová stanice se připojuje k televizi pomocí 3,5 mm Jack konektoru. Samozřejmě, ve většině případů, pokud do TV zapojíte Jack, reproduktory přestanou hrát a zvuk putuje pouze do takto zapojených sluchátek. Nicméně to jsem vyřešil koupí redukce SCART audio za cca 160 Kč. Připojením sluchátek přes SCART nedojde k odpojení reproduktorů. Uživatel sluchátek si tak může nastavit hlasitost podle svého a ostatní diváci mohou poslouchat televizi z reproduktorů nezávisle na něm.

Má to i jednu nevýhodu, obecně lze takto sledovat/poslouchat pouze televizní vysílání. Tedy alespoň takto jsem to vyhodnotil. Pokud jde do TV signál odjinud než z anténního vstupu (například z DVD přehrávače zapojeného do TV před cinch), zvuk přes SCART konektor v TV nejde. Nicméně, pokud sluchátka zapojíte do SCART konektoru v DVD přehrávači, lze je i v tomto případě použít.

Je zřejmé, že toto řešení má svá omezení, nicméně je levné a funkční. A díky němu můžeme všichni sledovat televizi bez toho, aniž by pro nás byla příliš hlasitá, anebo pro dědu takřka neslyšitelná.

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.