Franz Kafka | Proměna

Franz Kafka: Proměna

Druhým počinem, který se letos zapsal na můj seznam přečtených kousků, je útlá knížka Proměna od našeho významného (sic německy píšícího) spisovatele Franze Kafky. Ve Čtenářské výzvě 2020 jsem s ní zaplnil kategorii Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli. A jak se mi zvláštní děj Proměny líbil?

Proměna je velice bizarním příběhem mladého obchodního cestujícího Řehoře Samsy, který se jednoho rána probudí jako obří brouk. Ve své hmyzí podobě se snaží přijít na to, jak vlastně vstát z postele, když leží na kulatých zádech a malými tenkými nožičkami, které bezmocně kmitají ve vzduchu, si nemůže nijak pomoc. Začátek vyprávění je tak vcelku nudný a děj se nikam příliš neposouvá. Skrze myšlenky hlavního hrdiny se však dozvídáme alespoň něco o tom, kým je (či spíše byl) a jaká je jeho rodinná situace. Když se Řehoř konečně vymaní ze spárů svého lůžka, začíná pro něj ta zdaleka nejtěžší část. Jeho rodiče a sestra jsou konfrontováni s jeho novou podobou a je nade vší pochybnost jasné, že jejich soužití nebude jednoduché.

Je to právě druhá polovina knihy, která pro mě byla zdaleka nejpoutavější. A přestože se v podstatě celý děj odehrává mezi zdmi jednoho pokoje, protože je příběh vyprávěn z pohledu transformovaného mladíka, je opravdu zajímavý. Ať už tím, jak Řehoř uvažuje nad svým novým životem, tak také tím, jak se jednotliví členové rodiny s celou situací vyrovnávají a jak to ovlivňuje jejich každodenní bytí. Závěr Proměny mě pak vyloženě dojal a donutil k zamyšlení.

Je zajímavé si uvědomit, jak příběh z počátku 20. století (první vydání je z roku 1915) dovede, ve svém výsledku, čtenáře zaujmout a dovést k úvahám nad tématy aktuálními i v dnešní době.

Hodnocení: 3/5

Proměna
Autor: Franz Kafka
Nakladatelství: B4U Publishing
Rok vydání: 2007
Počet stran: 62

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *