Hraní her může zabíjet

Erebos: Hra, která zabíjí! | recenze | knihaPřesně s takovou myšlenkou přišla ve své knize Erebos rakouská autorka  Ursula Poznanski. Uchopila fenomén masivně-multiplayerových her, který se dnes týká miliónů hráčů, a dala ho do kontextu skutečného světa. Co by se stalo, kdyby se smazal rozdíl mezi hranicemi hry a reality? Kdyby hráči prostřednictvím svých činů ve skutečném světě dosahovali cílů ve hře a naopak?


Nick je mladý huberťák, hraje basket, poflakuje se s kámošema a kouká po holkách. Všechno je fajn, až do dne, kdy se někteří lidé z jeho okolí začnou chovat zvláštně. Vyhlášení třídní borci si cosi šeptají v ústraní s obrýlenými outsidery, někteří spolužáci chodí do školy nevyspalí, jiní nechodí vůbec. Nick si všimne, že po třídě koluje DVD s tajemným obsahem, o kterém nikdo nemluví. Moc ho zajímá, co na něm je, ale vždycky narazí na zeď mlčení nebo těžko uvěřitelných výmluv. Netrvá však dlouho a i on stane vlastníkem stříbrného disku s nápisem EREBOS. K jeho překvapení jde o velice propracovanou online hru, o které však není na internetu jediná zmínka. A brzy se dozvídá proč. Hráči Erebosu musí dodržovat přísná pravidla, mezi která patří i zákaz jakýchkoliv zmínek o hře před nezasvěcenými. Nick hře naprosto propadá. Hrál by celé dny i noci, kdyby po něm Erebos občas něco nechtěl zařídit v reálném světě. Přenést nějaký ten balíček z bodu A do bodu B, občas někoho sledovat a vyfotit… I když si to Nick nechce zprvu vůbec připustit, začíná tušit, že Erebos nepříjemně přerůstá virtuální svět a s největší pravděpodobností má své vlastní zájmy ve světě skutečném…

Erebos se čte opravdu dobře. Ursula Poznanski píše velice civilně, bez zbytečných kudrlinek a příběh, který je rozprostřen na bezmála 320 stránek, doslova plyne před očima. Nenarazil jsem na jediné hluché místo, na jedinou nudnou pasáž. Vyprávění má správný spád a příběh je vypointován bez logických chyb, které by dobrý pocit z knihy kazily. Erebos je zkrátka velice dobrý thriller, který by neměl zůstat bez povšimnutí. Své si v něm najdou jak hráči videoher, tak i lidé počítačem nepolíbení. Nezbývá mi tak nic jiného než Erebos všem doporučit a začít se poohlížet po dalším románu rusovlasé Ursuly.

Hodnocení: 80%

EREBOS – Hra, která zabíjí
Autor: Ursula Poznanski
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2011
Počet stran: 319
Web knihy: www.ereboszabiji.cz (již nefunkční, pozn. autor, 31.8.2015)

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.