Jak ovládat počítač pomocí mobilu

Mobil jako bezdrátová klávesnice a myš | Mouse Remote | aplikace | Windows PhoneMám počítač propojený s televizí pomocí HDMI kabelu. Je to skvělá věc, jejíž klady tu popisovat nebudu. Jenže když jsem potřeboval někam kliknout anebo nedej bože něco někam napsat, čekala mě vždy cesta z gauče ke stolu a zase zpátky. Částečně jsem to řešil kombinací bezdrátové myši a Klávesnice na obrazovce, ale nebylo to úplně nejpohodlnější. Začal jsem tak přemýšlet nad poněkud sofistikovanějším řešením. Hodně se mi zamlouvala varianta bezdrátové klávesnice s integrovaným touchpadem, konkrétně Logitech Wireless Touch Keyboard K400. O dost méně se mi zamlouvala cena, která šplhala k 900 Kč. To mě přimělo hledat jiné řešení, které jsem nalezl ve svém mobilním telefonu Nokia Lumia 625.

Mobil jako bezdrátová klávesnice a myš

Lumia 625 poskytuje poměrně solidní plochu (displej má 4,7“) a osobně se mi na ní píše opravdu dobře. Proč toho tedy nevyužít? Pro Windows Phone přeci musí existovat nějaká aplikace, která umožní mobil využít jako bezdrátovou klávesnici a myš! Dalo mi to chvilku hledání ve Storu, ale úsilí se vyplatilo. Ta geniálně jednoduchá, ale přitom sofistikovaná aplikace nese název Mouse Remote a v základní verzi je zcela zdarma. A co všechno tedy dovede?

Dálkový ovladač k počítači

Mouse Remote, jak název napovídá, dokáže v první řadě skvěle suplovat myš a klávesnici. Displej mobilního telefonu se promění v plošku touchpadu se scroolovacími pruhy postranách, přesně jak to znáte z notebooků. V horní části displeje se zobrazí pruh pro psaní textu, kliknutím do něj lze rychle vyvolat klávesnici a začít psát. Je to naprosto jednoduché a intuitivní. Na jedno kliknutí je pak dostupná karta s příkazy „kopírovat“, „vyjmout“, „vložit“, „přepnout aplikaci“, „zavřít aplikaci“, klávesa „Windows“, „Esc“ a další užitečnosti, které nelze jednoduše vyvolat z mobilní klávesnice. Pro základní ovládání počítače a surfování po internetu je to naprosto dostačující. V samostatném módu Keyboard jsou navíc k dispozici další klávesy, které občas můžete potřebovat (Alt, Ctrl, Tab atd.).

Mouse Remote dále umožňuje ovládání hlasitosti, procházení složek počítače, práci se vzdálenou plochou a kompletní power management (vypnutí monitoru, vypnutí PC, hibernace, režim spánku, odhlášení uživatele a restart PC). Všechno to jsou užitečné funkce, ovšem ovládání počítače prostřednictvím plochy zobrazené na displeji mobilu není příliš přátelské a z mého pohledu se jedná spíše o takovou zajímavost.

Jak to funguje?

Předpokladem pro fungování Mouse Remote jsou tři věci:

1) V počítači je nainstalován program PC Remote Server.

PC Remote server stáhnete na adrese www.pcremoteserver.com. Program je zdarma a ke svému běhu potřebuje .NET 4.0.

2) V mobilním telefonu je nainstalována aplikace Mouse Remote.

Mouse Remote je ve verzi Free zdarma ke stažení ve Windows Store, případně Google Play.

3) Počítač a mobilní telefon musí být připojeni ke stejné síti.

Tahle podmínka platí pro neplacenou Free verzi Mouse Remote. Verze Pro umožňuje spojení mobilu a počítače prostřednictvím internetu.

Mouse Remote se pro mě stal neocenitelným pomocníkem, který mi umožnil plnohodnotné ovládání počítače z pohodlí gauče a to vše za 0 Kč včetně DPH. Pokud řešíte problém, jak zkrotit PC v obýváku, Mouse Remote v kombinaci s vaším mobilem s Windows Phone anebo Androidem představuje ultimátní řešení.

Hodnocení: 5/5

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.