Nedávno jsem si pořídil Raspberry Pi, konkrétně třetí generaci Model B 64-bit 1GB RAM. Spolu s linuxovou distribucí LibreELEC tvoří perfektní multimediální přehrávač k televizi. Nemůžu si ho vynachválit. O to víc, že se kamarádí se standardem HDMI-CEC. O co jde?
HDMI-CEC umožňuje zařízením, která jsou s televizí propojena prostřednictvím HDMI, ovládat televizi a naopak. Zjednodušeně řečeno, stačí vám ovladač od telky k ovládání třeba právě multimediálního přehrávače, který si s HDMI-CEC rozumí. Pochopitelně to musí vaše televize také podporovat, což dnes není žádná vzácnost. Ovšem výrobci televizí se snaží HDMI-CEC schovávat pod nejrůznější marketingové názvy, asi aby zmátli zákazníky. Jiný důvod proto snad ani není… Níže naleznete několik příkladů, jak výrobci HDMI-CEC označují.
- AOC: E-link
- Hitachi: HDMI-CEC
- LG: SimpLink
- Mitsubishi: NetCommand for HDMI
- Onkyo: RIHD
- Panasonic: HDAVI Control, EZ-Sync, VIERA Link
- Philips: EasyLink
- Pioneer: Kuro Link
- Runco International: RuncoLink
- Samsung: Anynet+
- Sharp: Aquos Link
- Sony: BRAVIA Sync
- Toshiba: CE-Link, Regza Link
- Vizio: CEC
V základu však bývá HDMI-CEC u televizorů vypnuté, musíte jej tak aktivovat. Postup se liší v závislosti na výrobci. Nicméně, pokud se vám to podaří a HDMI-CEC zprovozníte, můžete snadno ovládat vícero přístrojů, které máte k TV připojené přes HDMI, pomocí jediného dálkového ovladače.
Zajímavost: Jediná herní konzole současné generace, která standard HDMI-CEC podporuje, je PlayStation 4 od Sony. Tato funkce je však u PS4 v základu vypnutá, je nutné ji zprovoznit přes menu Nastavení -> Systém -> Dovolit propojení zařízení HDMI.