Dexter v hlavní roli | román | Jeff Lindsay | recenze | čtenářský deník

Dexter v hlavní roli

Příběhy Dextera Morgena, forenzního analytika krevních stop a masového vraha v jedné osobě, jsem doposud znal pouze z televizní obrazovky. Byl jsem proto velice zvědavý, jaký vlastně je knižní Dexter? Odpověď, bohužel, není příliš radostná.

Dexter v hlavní roli je v pořadí čtvrtou knihou ze série osmi románů o tomto sympatickém antihrdinovi z pera spisovatele Jeffa Lindsaye. Nuto podotknout, že úspěšný televizní seriál, z produkce americké TV stanice Showtime, vychází z knižní předlohy pouze částečně. Respektive, první série seriálu čerpá z první knihy Drasticky děsivý Dexter, následné pokračování seriálu se již od knih odklání.

Do rukou se mi tedy dostal příběh, který jsem v televizi neměl možnost vidět. A musím říct, že se mi kniha četla velmi dobře. Úvod je sice, pro mě jako pro čtenáře, trochu kostrbatý. Dexter je s Ritou na dovolené ve Francii a autor to podtrhuje celou řadou francouzských výrazů, které pro mě jsou naprosto k nepřečtení. Ale když hlavní hrdina zemi galského kohouta konečně opustí, text značně získá na plynulosti a čtenářské srdíčko, francouzštiny neznalé, opět zaplesá.

Ústřední zápletkou knihy je pátrání po vrahovi, který své oběti zanechává naaranžované v nejrůznějších polohách a vytváří tak na veřejných prostranstvích Miami bizarní podívanou. Dexter se vydá pachateli na stopu, aby ukojil hlad svého Temného společníka. Situace se ovšem od začátku nevyvíjí dobře a z lovce Dextra se stává pozorovatel, vláčený událostmi, na které nemá žádný vliv. A to mi přišlo, jako to největší zklamání, jaké Jeff Lindsay servíruje.

Dexter Morgan je to tiž vykreslován jako sebestředný jedinec, který se opájí vlastní inteligencí. Přičemž vše, na co sáhne, pokazí. Dexterovy činy nejsou hybatelem děje, naopak. Věci se mu prostě dějí. Řešení situací přichází náhodou a finální rozuzlení se rovněž neobejde bez značné pomoci Dexterova okolí.

Musím tedy konstatovat, že jsem poněkud zklamán. Nicméně, i přes to špatné, kniha se četla velmi dobře a celou tu dobu mě držela při víře, že Dexter a jeho Temný společník přeci jen udělají něco zásadního.

Hodnocení: 3/5

Dexter v hlavní roli
Autor:  Jeff Lindsay
Nakladatelství: BB/art
Rok vydání: 2012
Počet stran: 267

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.