Kam směřuje filmový Resident Evil?

Od prvního dílu filmové série Resident Evil uplynulo deset let. A právě v rok tohoto výročí vyprodukoval nekorunovaný král béčkových snímků -Paul W.S. Anderson- další pokračování s podtitulem Odveta (Retribution). Vrátil se tak k otěžím série již potřetí. Otázka zní, je to dobře?

Resident Evil: Retribution

Hned ze začátku možná neuškodí trocha opakování. Kolik těch filmů s Millou Jovovich vlastně je?

 • 2002 
  Resident Evil (Režie: Paul W.S. Anderson | ČSFD: 68%)
 • 2004
  Resident Evil: Apokalypsa (Režie: Alexander Witt | ČSFD: 57%)
 • 2007
  Resident Evil: Zánik (Režie: Russell Mulcahy |ČSFD: 67%)
 • 2010
  Resident Evil: Afterlife (Režie: Paul W.S. Anderson | ČSFD: 54%)
 • 2012
  Resident Evil: Odveta  (Režie: Paul W.S. Anderson | ČSFD: 50%)

Jak je vidět z hodnocení, kvalita jednotlivých dílů značně kolísá a paradoxně je to právě Paul W.S. Anderson, režisér prvního a zároveň nejlépe hodnoceného dílu, který sérii táhne do pekel. Pochopitelně uživatelské hodnocení na ČSFD není vševypovídající (můj žebříček oblíbenosti jednotlivých dílů série je poněkud odlišný), ale do určité míry křivku kvality/zábavnosti kopíruje. Co se tedy stalo? Proč jde celá série od roku 2010 do kytek? Příčinou je, jednoduše a slušně řečeno, rezignace na příběh. Paul W.S. Anderson, který je scénáristou celé série, se v Afterlife rozhodl jít cestou „vše pro efekt“ a v nejnovějším filmu Odveta to dotáhl k dokonalosti (nabízí se srovnání s vizuálně úžasným, ale dějově prázdným Sucker Punch, ale to bych Zacku Snyderovi křivdil…).

Celému ději Odvety chybí vnitřní logika a logika vlastně chybí úplně ve všem, co se na plátně za těch 95 minut objeví. Takže pět pitomců s bambitkama může v klidu porazit těžce vyzbrojenou nemrtvou ruskou armádu(ano, zombíci tu používají zbraně a motorizovanou techniku), křehké ženy ve večerních šatech a jiných nevhodných kusech oblečení bez potíží pobíhají po zamrzlém moři na Kamčatce a jako perlička na závěr jsou snad všichni klony. Je úplně jedno, že některá postava v minulých dílech zemřela. Tady je znovu, protože klon. Klon je vlastně odpověď na všechno. A tak jediné, co Resident Evil: Odveta nabízí, je zajímavý vizuál. I když i ten bývá rozbit špatně zamaskovaným faktem, že Milla Jovovich prostě neumí vyskočit dva metry do vzduchu, a tak ji tahají na lanech v zoufalé naději, že to bude vypadat cool.

Takže kam to míří Resident Evil? Chtěl bych věřit, že k restartu. Chtěl bych si myslet, že se série dokáže vyhrabat z té žumpy, kam zapadla. Jenže finančně nebyla Odveta propadák a tak s pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme očekávat další pitomoučkou  přehlídku zpomalených záběrů bez děje. Inu, trh si to žádá.

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *