Kronika konce světa – recenze

Kronika konce světa | Shigor Birdman | recenze | knihaJiří Matyskiewicz, vystupující pod pseudonymem Shigor Birdman, je nejen herní vývojář (podílel se například na game designu hry Vietcong), ale také velice zajímavý autor sci-fi. Kronika konce světa je jeho druhou knihou a po military sci-fi románu Mise, která musela selhat, se zde Birdman pouští do žánru postapokalyptické science fiction.

Děj knihy je zasazen do České republiky současnosti. Johan, hlavní hrdina románu, vyráží s přáteli na pronajatou chatu v Beskydech, kde chce strávit příjemnou dovolenou daleko od civilizace. Idylické chvíle ale záhy přetne podivná nemoc, která zasáhne všechny kromě Johana. Záhadná choroba postupuje rychle a první nakažení brzy umírají. Bezradný Johan se vydává hledat pomoc. Ke svému zděšení brzy zjistí, že je zasažena celá republika a on je možná jediný kdo přežil.

Děj je vyprávěn prostřednictvím deníku, který si Johan vede. Čtenář je tak seznamován s událostmi velice osobitým způsobem a nic mu nebrání zcela se vžít do role hlavního hrdiny. I když slovo „hrdina” není úplně to pravé. Johan je obyčejný chlapík, který právě ztratil všechno co měl a svět, jak ho znal, už neexistuje. Deprese a samotu zahání alkoholem a snaží se se svou situací nějak vyrovnat. I když se sebevražda jeví jako nejlepší řešení, stále hledá naději a putuje mrtvými městy ve snaze objevit někoho živého.

Kronika konce světa se čte opravdu dobře. Díky deníkovým zápisům je děj dynamický a ubíhá závratným tempem. Autor se v knize nijak netají tím, kde bral inspiraci. Uvnitř tak nalezneme spoustu odkazů na Den trifidů, Resident Evil, Šíleného Maxe, Stalker či 28 dní poté. Nijak to neruší a troufl bych si říct, že z nich Birdman čerpá to nejlepší. Zručně vykresluje zničenou civilizaci, která je postupně zpět pohlcována přírodou. Buduje atmosféru beznaděje, staví hrdinu před zásadní morální rozhodnutí a když se naskytne příležitost, neváhá čtenáře šokovat.

Kroniku konce světa zkrátka musím doporučit. Patří k tomu nejlepšímu, co se letos v českých luzích a hájích na poli sci-fi urodilo. Jiří Matyskiewicz alias Shigor Birdman působí jako autor velice svěžím dojmem a bude rozhodně zajímavé sledovat, kam se bude jeho tvorba dále vyvíjet.

75%

Autor: Shigor Birdman
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2009
Ilustrace na obálce: Jiří Husák
Počet stran: 248

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.