Legenda o Garonně – prvotřídní česká fantasy

Legenda o Garoně | recenze | knihaO tom, že česká fantastika je na vysoké úrovni, jsem se přesvědčil již mnohokrát. Nyní mi to znovu dokázal Jiří Mazurek, autor oceněný Cenou Karla Čapka právě za román Legenda o Garonně. Tato kniha v sobě spojuje několik motivů a autor s nimi zachází velice zručně. Svůj díl na tom má zřejmě i fakt, že je Legenda o Garonně volným pokračováním Legendy o Rennardovi. Jiří Mazurek tak měl více prostoru pro práci s jednotlivými motivy, protože svět i jeho historii, ve kterém se děj knihy odehrává, měl již dávno vymyšlen.

Pro čtenáře to znamená hned několik věcí. Autor pracuje s událostmi, které se již v minulosti staly, a čtenář se v nich musí nějakým způsobem orientovat. Pokud nečetl Legendu o Rennardovi, bude chvílemi tápat ve snaze přijít na jejich význam pro současný děj. Naštěstí jsou v knize rozmístěny různé útržky z rozhovorů a deníků důležitých postav, takže během čtení pozadí dějů krásně zapadne na své místo.

Autor si dal velkou práci s detaily a je vidět, že pro psaní musel nashromáždit velké množství nejrůznějších informací. Věrně vykresluje asijskou architekturu, do které zasazuje prvky z evropského středověku. Naleznete tak zde například Akademii, ve které se vyučuje boj s chladnými zbraněmi. Zapomeňte ovšem na katany, zde se učí klasický šerm s kordy a rapíry. Podobných, zdánlivě nesourodých kombinací v knize naleznete hned několik. A fungují opravdu bezchybně.

Čím větší je nějaká věc, tím větší vrhá stín. Velcí lidé vrhají stíny na ty menší. Rennard vrhl stín na celý kontinent.

(Životopisy)

Samotný příběh se točí okolo Garonny, dcery Rennarda. Garonna je mladá a výjimečně nadaná dívka. Získá místo v Akademii, kde dosud mohli studovat pouze muži. Vyslouží si tím obdiv, ale také zášť a nepřátelství. Brzy v jejím okolí začnou umírat lidé a do jejího života vstoupí záhadný Mirlaupan. Ukáže jí svět, který dosud neznala. Svět, do kterého opravdu patří. A v něm po staletí zuří krvavý spor mezi rody Raileyů a Moynů. Spor plný intrik, nenávisti a krve.

Motivů v příběhu je hned několik (válka rodů, cestování mezi planetami, úloha jedince v historii, …) a Jiří Mazurek je mezi sebou zručně proplétá a udržuje si tím čtenářovu pozornost. Legenda o Garonně se tak čte takřka jedním dechem a čtenáře na konci jen zamrzí, že už je opravdu konec.

80%

Autor: Jiří Mazurek
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2009
Ilustrace na obálce: Lubomír Kupčík
Počet stran: 288

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.