Made in PRC

I stane se, že v životě nerda přijde okamžik, kdy se musí starat i o jiné věci než na jaké byl doposud zvyklý. Například o nákup mikrovlnné trouby. To je, drazí přátelé, větší výzva, něž dohrát Dark Souls.

Made in PRC

No dobře, možná jsem si trochu zapřeháněl, ale k věci. Potřeba koupit mikrovlnku dosáhla svého vrcholu (nebylo v čem si udělat popcorn) a bylo tedy nutné prozkoumat nabídku eshopů majících tuto magickou skříňku ve své nabídce. Priorita jednotlivých parametrů byla nastavena takto:

  1.  Barva
  2.  Rozměry
  3.  Cena
  4.  Výrobce

Atribut „barva“ původně v seznamu nebyl, nicméně něžné pohlaví mě přesvědčilo, že barva je zcela zásadní (nejenom pro tento produkt, ale i pro produkty jiné) a proto patří v žebříčku priorit na první místo. Dále následují parametry zcela racionální, tedy „rozměr“ (jak velké věci se dají do trouby nacpat), „cena“ (zatím nejsem Rockefeller, takže i tato přízemní hodnota mě zajímá) a „výrobce“ (tedy hlavně jeho renomé).

První tři příčky byly zdolány vcelku rychle a okruh vhodných mikrovlnných zářičů byl značně zúžen. A postupně se zúžil natolik, že v něm zůstal pouze výrobek značky ECG. A zde započala detektivní práce. ECG není značkou zcela neznámou, jisté povědomí o ní mám. Ale chtěl jsem zjistit původ výrobce. Při prvním hledání mi strýček Google vyplivl web www.ecg.cz. Pln naděje jsem stránky otevřel, ale místo informací o výrobci jsem se dozvěděl pouze to, že dovozcem a distributorem produktů ECG je společnost K+B Progres a.s. . Odkud výrobky dováží, tím se na webu nechlubí. Při dalším hledání jsem objevil, že zkratka ECG by mohla znamenat Electricity Company of Ghana. Jistě chápete, že toto zjištění ve mně nevyvolalo vlnu nadšení. Jakkoliv považuji tuto tropickou zemi, ve které jsou vojenské puče národním kulturním dědictvím, za pokrokovou, nechtěl bych na vlastní kůži okusit plody jejich elektrotechnického snažení. Byl jsem proto rád, že se z ghanské ECG vyklubala obdoba českého ČEZu.

Málem jsem už pátrání vzdal, když jsem si vzpoměl, že se náš toustovač honosí onou hledanou zkratkou. Vydal jsem se tedy hledat jeho krabici (byla velká šance, že je stále v bytě – dostali jsme ho před dvěma týdny). A našel. Kromě údajů o českém importérovi zde byl také nápis „Made in PRC“. Další hádanka. Připadal jsem si jako Robert Langdon v Šifře mistra Leonarda. Věděl jsem, že odhalím něco velkého… Narazil jsem na Presbyteriánskou reformovanou církev (Presbyterian Reformed Church) a najednou to začalo dávat smysl…

Dobře, kecám. Chtěl jsem si jen ještě chvíli připadat jako Robert Langdon. Pravdou je, že PRC je jednoduše zkratka pro People’s Republic of China. Takže PRC = CHINA. Šifra rozluštěna, záhada vyřešena. A jaké z toho plyne ponaučení? I výběr mikrovlnné trouby může být zabava.

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.