Nejlepší filmy – léto 2014

Nejlepší filmy – léto 2014

Léto je už za námi a nastal tak čas ohlédnout se za tím, co přinesla letošní blockbusterová sezóna. Hned z kraje musím říct, že byla opravdu výživná a pokračovala v loňském trendu, který se nesl ve znamení sci-fi filmů. A protože mám sci-fi opravdu rád, i tohle filmové léto jsem si velice užil. Do paměti se mi tentokrát vryla trojce filmů, které neváhám označit za nejlepší filmy science fiction léta 2014.

Lucy

Původní název: Lucy
Režie: Luc Besson
Hlavní role: Scarlett Johansson
Délka: 90 minut

Luck Besson se po sedmnácti letech rozhodl vrátit do vod sci-fi žánru. Vsadil na zajímavé téma využití lidského potenciálu, neonový vizuál a Scarlett Johansson. A vyšlo mu to. Lucy je překvapivě chytrá a chytlavá podívaná s příjemným tempem.

Lucy (2014) - Scarlett Johansson
Lucy – Scarlett Johansson ve sci-fi filmu Lucka Bessona

O čem to je:
Lucy, hlavní hrdinka Bessonova snímku, je naivní mladá holka, kterou její přítel zatáhne do obchodu s drogama. Než si stačí pořádně uvědomit, v jakym průseru se ocitla, leží v hotelovym pokoji s jizvou na podbříšku. V jejích útrobách si pan Jang, hlava místních mafiánů, schoval drahocenou zásilku nový syntetický drogy. Koupí jí letenku na starej kontinent, kde si chce zboží zase vyzvednout.

Než Lucy stačí nasednout na letadlo, zásilka se jí, vlivem několika nepříjemnejch kopanců od místního milovníka žen, v břiše roztrhne a neznámá droga se začne vstřebávat do jejího těla. Tajemná substance ji však nezabije, ale otevře cestu k jejímu silnějšímu já.

Na hraně zítřka

Původní název: Edge of Tomorrow
Režie: Doug Liman
Hlavní role: Tom Cruise, Emily Blunt
Délka: 113 minut

Tom Cruise si zkrátka umí vybírat role. Minulý rok mě překvapil ve vizuálním opusu Josepha Kosinskiho Nevědomí, letos vytáhl z rukávu eso v podobě military sci-fi Na hraně zítřka. A musím říct, že je tenhle film, z letošní letní sezóny, pro mě tím zdaleka nejlepším.

Edge of Tomorrow - poster
Na hraně zítřka – Tom Cruise a Emili Blunt

O čem to je:
Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise) je navoněný panák, který zná válečnou vřavu jen z hlášení svých kolegů a z televizních obrazovek. Dělá PR americké armádě s cílem přesvědčit veřejnost o nutnosti mohutné invaze do Francie, kde se má odehrát finální bitva proti mimozemským okupantům zvaných Mimikové.

V Londýně se setkává s generálem Brighamem. Po krátké výměně názorů je Cage, na příkaz generála, zatčen a bez rozpaků a jakéhokoliv bojového výcviku zařazen do první linie chystané invaze. Celá operace dopadá katastrofálně, Cage je po pár minutách zabit a armáda rozdrcena ničivým protiútokem emzáků.

Cage procitá zpět na základně, několik hodin před útokem. Má příležitost prožít celý den znovu. A znovu. A znovu. Během jednoho z pokusů o zvrácení výsledku bitvy si ho všimne Rita Vrataski (Emily Blunt) aka Full Metal Bitch, zkušená veteránka v boji s Mimiky. Cage se chytí příležitosti a začne s Ritou trénovat. Den za dnem, znovu a znovu, dokud se jeho naděje na úspěch v zacyklené bitvě nezačínají zvyšovat.

Strážci Galaxie

Původní název: Guardians of the Galaxy
Režie: James Gunn
Hlavní role: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper
Délka: 122 minut

Když jsem poprvé slyšel, že se má natáčet komiksová scifárna s mluvícím mývalem a chodícím stromem, nevěřícně jsem kroutil hlavou a pronášel věty o choromyslnosti lidí z Marvell Studios. Ó, jak já se mýlil. Ze Strážců galaxie se vyklubal svěží letní blockbuster, na který se rád podívám znovu. Proč? Protože I am Groot!

Strážci galaxie - plakát
Strážci galaxie

O čem to je:
Peter Quill je takovej vesmírnej pankáč, fracek, zlodějíček a tak vůbec. Během jedné ze svých výprav ukořistí tajemný artefakt, který je klíčem k obrovské moci. Což samozřejmě nezůstane bez povšimnutí a Quill je vržen do víru událostí, ve kterém nejde o nic menšího než o záchranu celé galaxie. Setkává se se čtyřmi dalšími společníky – mluvícím mývalem Rocketem, chodícím stromem Grootem, tajemnou vražedkyní Gamorou a Draxem Ničitelem – nabušeným bijcem, který absolutně nerozumí metaforám. A na téhle partě nesourodých hrdinů závisí, jak jinak, osud celého vesmíru a všech lidí a humanoidů v něm!

Jací jsou vaši favorité letošní letní filmové sezóny? Shodneme se, nebo nejlepší filmy léta 2014 vypadají ve vašem žebříčku jinak?

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.