Notch opouští Mojang, Minecraft v rukách Microsoftu

O námluvách Microsoftu a Mojangu se nějakou chvíli šuškalo a nebylo jasné, co z toho nakonec bude. Dnes Microsoft koupi oficiálně potvrdil, Mojang ho stál 2,5 miliardy dolarů. O tom Markus Persson alias Notch zřejmě nikdy ani nesnil, souběžně s oznámením o prodeji zveřejnil na svém blogu zprávu o odchodu z firmy, kterou před pěti lety založil.

Notch opouští Mojang, Minecraft v rukách Microsoftu

Notch opouští Mojang

Markus ve svém blogpostu píše, že již dlouhou dobu v Mojangu prakticky nepracoval. Věnoval se svým nápadům, malým experimentům, programoval, vytvářel různé prototypy. Cítil, že není pro Mojang, po pracovní stránce, přínosem. Na žádost svých kolegů však ve firmě setrvával. Ti totiž měli správné tušení, že je Notch neodmyslitelnou tváří Mojangu a bez něj by společnost přišla o výraznou část své image.

To, že se Notch již nepodílel na pracovních aktivitách Mojangu, ale byl s ním silně spjatý, vedlo k tomu, že jej lidé za činy Mojangu osočovali a jeho osoba se stávala terčem kritiky za něco, co vlastně ani neovlivňoval. Uvědomil si, že nechce být symbolem něčeho tak velkého, čemu ani sám nerozumí. Rozhodl se tedy Mojang opustit a věnovat se malým webovým experimentům. Post ukončil slovy, že prodej Mojangu není otázkou peněz, ale otázkou jeho příčetnosti.

Minecraft v rukách Microsoftu

Mojang je nyní součástí Microsoft Studios. V oficiální zprávě o svém prodeji do náruče Microsoftu kladou důraz především na to, aby uklidnili fanoušky Minecraftu.

Minecraft, dle jejich slov, přerostl očekávání svého tvůrce Notche a jsou na to patřičně hrdi. Díky tomu, jakých rozměrů tato hra nabrala, byl pro zakladatele Mojangu prodej firmy tím jediným možným východiskem. Přinese to, dle mínění švédských autorů, benefity objema stranám – Mojangu i hráčům samotným. Plánují stále Minecraft vyvíjet a podporovat na všech dosavadních platformách (PC/Mac, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4, Vita, iOS, a Android), ale nevylučují, že budoucnost nějaké změny přinese.

Pokud jde o nové projekty, jako jsou Scrolls, zatím netuší, jak to s nimi bude dál.

Dobrá zpráva pro Microsoft

Microsoft touhle akvizicí rozhodně získal. Má tak ve svém portfóliu silnou značku, kterou znají miliony lidí po celém světě, včetně těch, kteří běžně hry nehrají. Mojang má v Microsoftu silnou oporu na poli financí a marketingu a pokud přechod pod křídla velké korporace vydýchají klíčoví zaměstnanci, dosud zvyklí na přídomek „nezávislý vývojář“, mohou z tohoto spojení obě strany jen těžit.

Pokud jde o Notche, mám trochu strach, že své Opus Dei má již za sebou. Vzhledem k tomu, že z jeho blogpostu na rozloučenou jasně zní vzkaz, že velké věci již dělat nechce, nejspíš o něm uslyšíme jen v souvislosti s jeho komentáři na adresu herního průmyslu.

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.