Nový britský sitcom – Dead Boss

Nepovažuji se zrovna za pravověrného konzumenta britských situačních komedií, nesedí mi ten úplně na troud vysušený, řekl bych až zpráchnivělý humor. Ovšem najdou se výjimky, které dokáží vnést do vyprahlé zahrady anglického humoru trochu toho jarního deště. Příkladem budiž Red Dwarf (jehož desátá řada konečně našla cestu na naše monitory), Black Books a nejnověji Dead Boss.

Dead Boss | britský sitcom
Dead Boss (Zdroj: BBC)

Dead Boss je zasazen do prostředí věznice, kde si mladá Helen Stephens neprávem odpykává dvanáctiletý trest za vraždu svého šéfa. Snaží se ze všech sil dokázat svou nevinu, k tomu ji ovšem nikdo příliš nepomáhá. Její právník Tony Norman je neschopný pobuda a sestra Laura zlatokopecká příživnice, které se hodí vše, co Helen před branami věznice zanechala. Jedinou nadějí se zdá být Helenin bývalý kolega Henry Keating, který nečekaně nabídne pomoc s vyšetřováním případu. Bohužel Henryho pohnutky jsou zcela zištné. Dokud bude Helen za mřížemi, bude na něm zcela závislá, což velmi naplňuje Henryho sexuální fantazie. Život ve vězení pochopitelně není žádný med. Helen sdílí celu s psychicky narušenou pyromankou a hned první den si znepřátelí místní gang vedený její bývalou učitelkou. Pobyt ji nezpříjemňuje ani místní personál v čele s ředitelkou věznice. Ta je sice na první pohled sympatická, ovšem o její duševní vyrovnanosti by se dalo úspěšně pochybovat.

Hned z kraje musím říct, že kvalita jednotlivých dílů Dead Boss má stoupající tendenci. První dvě epizody jsou spíše seznamovací, mající za účel vyšlapat cestičku k divákovi, který se postupně seznamuje s postavami a jejich osobitým humorem. Jakmile je divák naladěn na stejnou vlnu, strhne ho tenhle seriál jako tsunami. Bez mrknutí oka shlédne celou řadu na na posezení během jednoho dopoledne (prozatím má Dead Boss jedninou sérii o šesti půlhodinových epizodách). A co že je na tohle britcomu tak skvělého? Dobře napsané charaktery. Každá z postav je něčím zvláštní, každá je ujetá jiným způsobem. Je zábavné pozorovat jejich vzájemnou interakci. I když ta v mnoha případech vede k dost přímočarému humoru, který nemusí sednout každému.

Ale, jak už to v britských sitcomech bývá, i Dead Boss se může pochlubit sofistikovanějšími vtípky a ostřejšími komentáři k aktuálnímu dění (při narážce na Top Gear jsem se opravdu od srdce zasmál). Když to vezmu kolem a kolem, Dead Boss je příjemným zjevením ve vodách situační komedie a pokud máte tenhle žánr rádi, dejte mu šanci. Třeba vás osloví a strávíte u něj pohodový půlden.

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.