Paranormal Activity

Paranormal Activity | recenze | filmK natočení kvalitního duchařského hororu nepotřebujete miliony dolarů, mladé hollywoodské hvězdičky a kýble syntetické krve. Stačí originální nápad, amatérská kamera a tři neznámí herci. Celé to zamíchat a přidat osvědčený prvek neviditelného nebezpečí a o úspěch je postaráno. Režisér Oren Peli by na tohle téma mohl přednášet třeba na FAMU.

 

Hlavními hrdiny snímku Paranormal Activity jsou Micah a Katie, mladý pár, který doteď žil spokojeným životem. Seznamujeme se s nimi ve chvíli, kdy Katie začal sužovat podivný noční přízrak. Micah pořídil videokameru, aby se pokusil podivné noční aktivity v jejich domě zachytit. Katie vysvětluje, že jí noční děsy pronásledují od osmi let a nepravidelně se vrací a zase odeznívají. Podivné události se odehrávají pouze, když spí. Micah se proto rozhodne umístit kameru do ložnice a vše zdokumentovat. To, co ze začátku bylo pouhým vrzáním dveří, se vystupňuje až na otevřený teror neznámé síly.

Hned ze začátku musím pochválit hlavní představitele. Katie Featherston a Micah Sloat jsou natolik civilní a uvěřitelní, že s nimi od první minuty sympatizujete a během filmu si párkrát řeknete: „Kdyby se tohle stalo nám, asi bychom se zachovali podobně.“ Oren Peli, autor námětu a režisér celého snímku, si dává hodně záležet na vykreslení postav a jejich postupné psychologické proměně. Nechává diváka prožívat všechny hrůzy, které musí oba mladí lidé absolvovat, a na konci je zanechává s neuvěřitelně silným pocitem bezmoci. Jednu věc ovšem musím filmu vytknout. Paranormal Activity má poněkud delší rozjezd a to se nemusí každému zamlouvat. To ovšem nemění nic na faktu, že jde o velice vydařený horor. Peli dokázal s minimem prostředků, které měl k dispozici, natočit vskutku působivý snímek a jsem rád, že se v těchto dnech dostává k nám do kin.

80%

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.