Vertikální myš | C-Tech VEM-09 | Hama EMW-500 | recenze

Recenze – vertikální myš C-Tech VEM-09 a Hama EMW-500

Syndrom karpálního tunelu dokáže pěkně potrápit. Velmi dobrou prevencí pro uživatele počítačů představuje vertikální myš, která staví ruku do přirozenější polohy a ulevuje tak od nepříjemného pnutí. V tomto článku naleznete recenzi dvou bezdrátových vertikálních myší z cenové kategorie do 400 Kč: C-Tech VEM-09 a Hama EMW-500. Každou jsem používal více než měsíc pro denní práci a vybral z nich favorita, který nastálo zakotvil na mém pracovním stole.

Dlouhá léta je počítač mým pracovním nástrojem. Denně tahám myš po podložce minimálně 8 hodin. O syndromu karpálního tunelu jsem slýchával, ale bral jsem to jako něco, co se mě zcela jistě nemůže týkat. Nicméně život má smysl pro ironii, takže i já jsem ze dne na den začal pociťovat, že vše není zcela v pořádku. Začaly mě brnět dva prsty pravé ruky (malíček a prsteníček) a při práci s myší jsem v předloktí pociťoval nepříjemné napětí.

Zavítal jsem k lékaři a diagnóza byla vcelku rychlá. Ruka je přetěžována a v důsledku toho trpím potížemi výše popsanými. Rozhodl jsem se tak vyzkoušet futuristicky vypadající periferii zvanou vertikální myš. A vyzkoušel jsem rovnou dvě: C-Tech VEM-09 a Hama EMW-500. Recenzi obou produktů, respektive mé bezprostřední dojmy z používání, naleznete níže.

C-Tech VEM-09

 • Cena: 349 Kč (zakoupeno 27.3.2019 v TS Bohemia)
 • Rozměry (VxŠxH): 76x63x124 mm

 • Balení je vyloženě spartánské. V krabičce kloktá myš, zabalená do malého igelitového pytlíčku, za rytmického přirážení páru přibalených AAA baterií. Nechybí ani český a slovenský manuál, který však nic moc o samotném produktu neříká a působí velice univerzálním dojmem.
 • Dílenské zpracování není nejlepší. Myš trpí vizuálními kazy (tedy alespoň ten kus, který jsem zakoupil) a má ostřejší hrany. Celkově C-Tech VEM-09 působí velice levně a fórově. Tlačítka myši jsou navíc z lesklého plastu, takže je na nich vidět každý otisk.
 • Kolečko nejde nejsnadněji. Hlavní dvojice tlačítek jde ztuha. Boční tlačítka mají nízký profil, ale jsou vcelku dobře přístupná.
 • Její výška zapříčiňuje, že ji občas bezděky srazíte rukou.
 • Celkově je její velikost o něco méně komfortní, vyhovovat bude spíše lidem s většími dlaněmi.
 • Přesnost myši C-Tech VEM-09 je poněkud diskutabilní. Částečně potíže přičítám větším rozměrům a tedy horší manipulaci (což platí v mém případě) a částečně levnému senzoru.
 • Myška je lehká, což vnímám jako pozitivum.
 • Ruka je skutečně v příjemnější poloze a nepříjemné pnutí v předloktí jsem během používání nepociťoval.

Hama EMW-500

 • Cena: 389 Kč (zakoupeno 29.4.2019 v CZC)
 • Rozměry (VxŠxH): 71x86x115 mm

 • Balení je o poznání lépe zpracované. Myš je uložena v plastovém blistru, který je vložen do papírové krabice s okénkem na magnetické zavírání. Pro prohlédnutí produktu tak není nutné porušit balení (samozřejmě, toto je výhoda především pro obchod). V balení je obsažen, kromě myši samotné, manuál a jedna AA baterie.
 • Dílenské zpracování je velmi dobré, vše lícuje a nikde nejsou žádné ostré přechody mezi jednotlivými díly. Myš je, včetně tlačítek, vyrobena z matného plastu, takže, není tolik náchylná k upatlání.
 • Kolečko se pohybuje plynule, bez známek drhnutí. Hlavní tlačítka mají jemný chod. Dvojice bočních tlačítek má vyšší profil (je snadné je nahmatat) a jsou dobře přístupná.
 • I zde platí, že je myš celkově vyšší, což je dáno jejím typem. Ovšem oproti C-Tech VEM-09 nemá tak vysoký hřeben.
 • S přesností jsem u myši Hama EMW-500 neměl žádný problém.
 • Rozměrově mi padne lépe do ruky. Což je samozřejmě individuální. Trochu jsem si musel zvyknout na pozici malíčku na myši, ale po čase si vše sedlo. I tady platí, že je ruka v daleko přirozenější pozici oproti klasickým myším a zdravotní problémy se mi při používání vertikální myši již neprojevily.

Výběr v kategorii vertikálních myší není v tuto chvíli bůhvíjak široký a mezi prémiovými značkami (Logitech, Microsoft atd.) naleznete buď velice drahé modely nebo vůbec žádné. Lovil jsem tak v cenově přijatelnějších vodách, kde mají revír méně známé značky. Byla to trochu loterie, ale nakonec jsem nevybral špatně. Produkt od společnosti Hama se stal mou myší pro každodenní používání a potíže s rukou opravdu ustaly. Jaké jsou vaše zkušenosti?

Update

Aktualizováno 7.1.2020
Po cca 5 měsících používání myši Hama EMW-500 začalo vypovídat službu scrollovací kolečko – posouvané okno během posuvu trhaně poskakovalo. Uplatnil jsem reklamaci a e-shop CZC.cz mi, po uplynutí reklamační lhůty, vrátil peníze.

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

4 komentáře u „Recenze – vertikální myš C-Tech VEM-09 a Hama EMW-500“

 1. Tuto Hamu používám už skoro rok a od počátku nejsem spokojený. Je solidně zpracovaná, povrch je příjemný, v ruce působí docela bytelně, vertikální konstrukce je fajn na karpály. Tím ale pozitiva končí.

  Co řeším od počátku, že se myš strašně rychle vybíjí. Doma mám jinou bezdrátovou myš, která vydrží bez výměny baterií spoustu měsíců, tato vydrží tak týden. Pravděpodobně je to tím, že se nevypíná v době nečinnosti.

  Tlačítka nejsou programovatelná a docela často zmáčknu palcem tlačítko zpět. Tlačítko na citlivost je fajn, ale jakou citlivost máte nastavenou poznáte jen citem.

  Už před nějakou dobou začalo nějak blbnout rolovací kolečko, mechanismus asi nebude vzorem kvality.

  Stála kolem 300Kč, tak to tolik neřeším, ale příště bych volil jinou značku, možná o něco dražší… Na vertikální konstrukci jsem si zvykl rychle a i když jsem neměl vyloženě zdravotní problémy, beru to jako vhodnou prevenci.

  1. Se scrollovacím kolečkem u Hama EMW-500 mám, bohužel, stejnou zkušenost. Po několika měsících od napsání recenze začalo zlobit – při scrollování okno trhaně poskakovalo. Myš jsem reklamoval a CZC mi vrátilo peníze. Namísto ní jsem koupil Yenkee YMS 5020. Tvarem a vlastně i vším dalším je identická (proto jsem si ji vybral, uživatelsky mi Hama vyhovovala). Tak uvidím, zda nebude trpět stejným neduhem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *