elektrická kytara

Rocksmith 2014 – Kytarový deník #1

Dovede Rocksmith 2014 skutečně naučit hře na elektrickou kytaru? Rozhodl jsem se to na vlastní kůži ověřit a o své poznatky z bloumání po šesti strunách se pravidelně dělit prostřednictvím série příspěvků, které zde budete nacházet pod názvem Kytarový deník.

Jako teenager jsem obdivoval rockové kytaristy a chtěl jsem se na ten tajemný nástroj naučit hrát. Bohužel jsem se k realizaci tohoto snu nikdy nedostal. Tedy během mého „teen“ období ne. Až před několika lety, kdy jsem byl vržen do pracovního procesu, jsem si pořídil takový set pro začátečníky – lacinou elektrickou kytaru a kombo za pár korun. Byla to taková koupě z rozumu. Kdybych si koupil Fender za deset tisíc, musel bych si každý den nafackovat, kdyby mi ta kytara stála nečině v rohu a prášilo se na ní. Přesně tak, jak se to stalo mému levnému setu.

Známý z okolí, který hrát uměl, neměl na troubu, co v životě nedržel kytaru v ruce, čas. Měl jsem sice k dispozici nějakou literaturu a videonávody na YouTube, ale žádné výsledky to nepřineslo. Pátral jsem po nějakém lektorovi, u kterého bych mohl brát lekce, ale marně. V rozumném okruhu od mého místa bydliště jsem na nikoho nenarazil. Po čase jsem to vzdal a kytaru odložil. Myslel jsem si, že už definitivně. Až v prosinci minulého roku jsem zaregistroval, že existuje hra, či spíše elektronický výukový kurz zábavnou formou, jménem Rocksmith 2014. Stačí připojit skutečnou kytaru k PC/Xboxu 360/ Playstationu 3 a Rocksmith vás provede úplnými základy hry na elektrickou kytaru a naučí i pokročilé techniky. Tak bych tedy parafrázoval sliby autorů. Přečetl jsem si recenzi v Levelu, zhlédnul několik videí a rozhoupal se ke koupi.

No a tady jsem a píšu tenhle deník. Protože i když je Rocksmith 2014 „hra“, nedá vám nic zadarmo a je potřeba pravidelné hraní cvičení, aby se nějaké výsledky dostavily.

Rocksmith 2014 - Lessons
Rocksmith 2014

Prošel jsem si úplné základy, kde jsem dostal rady jak držet kytaru a trsátko a seznámil se s pražci a strunami na kytaře. To pro mě nebylo úplně nové, něco mi v hlavě přeci jen, během mého zoufalého snažení v minulosti, uvízlo. Začal jsem pěkně polehoučku s prvními lekcemi a hned z kraje jsem zjistil, že to nebude úplná brnkačka.

Snažím se hrát každý den alespoň hodinku, což se mi zatím daří a dnes nakračuji do dne s pořadovým číslem sedm. Opakování je nejen písnička od Tata Bojs, ale také matka moudrosti. A cvičení dělá mistry.

Takže aktuálně mám ukazovák, prostředník a prsteník řádně otlačen od držení strun v akordu (Už zvládnu zahrát tři nejjednodušší, hurá!) a střídavě propadám depresím, protože některé věci mi prostě nejdou a nejdou. A taky jsem zjistil, že k zahrání dalších akordů si budu muset asi vykloubit prsty na ruce, protože moje dřevěná levačka mi nedává moc šancí. No uvidím…

Další poznatky a zkušenosti s Rocksmith 2014 brzy přinesu v Kytarovém deníku #2.

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

2 komentáře u „Rocksmith 2014 – Kytarový deník #1“

  1. Cau, fandim a jako stejnyy laik a zacatecnik s Rocksmith budu pravidelne sledovat a doufat, ze budu postupovat alespon podobnym tempem jako ty.

    1. Ahoj Pavle,

      už je to víc než rok, co jsem Rocksmith pořídil a vrhnul se do toho. Bohužel, nepodařilo se mi vydržet tak dlouho, aby mohl vzniknout druhý díl, kde bych se pochlubil nějakým větším pokrokem… Nicméně držím palce, ať tě to baví a nepolevíš. Počáteční nadšení je důležité, ještě důležitější však je vytrvat a cvičit i když se nechce. Věř mi, vím, jak to dopadá… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *