Rozhovor s Janem Borsem o Game Page

Jan Bors | rozhovor | Game PageJan Bors, herní publicista a televizní moderátor, v rozhovoru prozradil podrobnosti o natáčení herního pořadu Game Page, zamyslel se nad vztahem her a komerční televize a také prozradil, na které herní platformě se mu hraje nejlépe.

Mohl by ses čtenářům představit?

Čauky všichni čtenáři. Jmenuji se Honza Bors, ale spousta lidí mí říká Froste, což je přezdívka, kterou mám již pěknou řádku let.

Herní publikum tě má možnost vídat v pořadu Game Page. Můžeš nám přiblížit, jak dlouho se herní novinařině věnuješ a co tě k ní přivedlo?

No to doufám, že mě znají 🙂 Herní novinařině se věnuji dneska nějakých 8 let ,z toho tak tři roky profesionálně. Pravdou je, že mě vždycky hry bavily a začalo to tím, že jsem kdysi na Levelu objevil diskmag jménem Click, kam jsem posléze začal psát a postupně se přidaly další nabídky a momentálně jsem zakotvil právě v Game Page, kde jsem velice spokojený. Je to naprosto odlišné od normálního psaní a musím říct, že mě to mnohem více vyhovuje.

V čem jsou rozdíly oproti normálnímu psaní a s čím jsi se nejvíce potýkal?

No rozdíl je ve formátu. U nás je většinou preferováno psaní rozsáhlých článků, kde popíšete snad každičký detail hry. Vlastně takový rozbor, což není zrovna to, co by mě bavilo. V Game Page je orientace na krátký text, který musí mluveným slovem stačit tak na maximálně 3 minuty, což je opravdu malinko. No a nejvíce jsem se potýkal právě se zmenšením formátu psaní, ale i jeho jiné struktuře, jelikož televize jednoduše nabízí větší možnosti realizace různých textů ve spojení s obrazem.

V Game Page máš na starosti konzolovou sekci. Jak probíhá příprava jednoho dílu a co všechno to obnáší?
Jan Bors

Příprava probíhá jakýmsi brain-stormingovým sezením, kdy se povětšinou sejdeme s Ondrou Broukalem a Pavlem Prouzou a projednáme, co do daných dílů dáme za hry, co jim bude předcházet a tak podobně. Počítat přitom musíme s tím, co opravdu bude možné mít v době natáčení záběrů k dispozici (GP se natáčí zhruba měsíc napřed). Pak sepíšu scénář, zahraju hry. Mezitím natočíme scénky a následuje natočení verdiktů ve studiu a namluvení textů, tím to prakticky končí.

Když jsi zmínil scénky, podílíte se na jejich vymýšlení všichni, nebo má někdo větší podíl než ostatní?

Podílíme se na nich my, scénáristé, resp. v jejich zárodku. Vymyslíme jak by měla vypadat, co by se v ní mělo dít atp. A pak už je prakticky vše v rukou páně režiséra, který se stará o to, jak se scénky natočí.

Natáčení samotného pořadu probíhá hladce, nebo se najdou dny, kdy jeden přeřek střídá druhý?

No někdy to je absolutně v pohodě, ale většinou se něco pokazí, někdo něco zapomene nebo něco nefunguje jak má. Přijdou nervy, nestíhá se a tak podobně, ale to tak nějak patří zřejmě ke každému natáčení. Člověk si na to zvykne a dny, kdy se vše uskuteční podle plánu, mu přijdou divné 🙂

Ondra Broukal slibuje v pořadu velké změny, ale zatím je hodně tajemný. Můžeš něco prozradit?

Pokud se pravidelně koukáš na Game Page, tak sis během zhruba posledního roku musel všimnout změn, kterými pořad prošel. A to jak grafickými, tak i stavbou pořadu. Do zářijových dílů se třeba chystají, a snad to mohu prozradit, i jakési herní bonusy, kdy si diváci budou moci prohlédnout nějaký klíčový prvek hry v komentovaném znění. Jinak samozřejmě změny přijít měly mnohem větší, ale bohužel stačí, když jim někdo kdykoliv vystaví stopku a nenaděláme s tím vůbec nic. Což samozřejmě neznamená, že bychom změn nechtěli udělat mnohem mnohem víc.

Je jasné, že to herní pořad nemá v televizi příliš lehké. Jaký je podle tebe důvod, že se v českých komerčních televizích herní pořady zatím neuchytily?

Podle mě je to strach ze sledovanosti, kterou by ovšem na komerčních televizích rozhodně pořady typu Game Page měly. Těžko říct, myslím si, že jde především o strach z formátu her jako takového.

Myslíš, že by pomohl větší zájem vydavatelů o reklamu v televizi? Herní spoty jsou u nás stále velkou raritou.

To je dáno tím, že prodeje her v Česku nejsou rozhodně závratné a vydavatelé nemají zřejmě takovou důvěru v náš trh, aby si mysleli, že podpořením svých produktů televizními spoty nějak pomohou prodejům. Ale myslím si, abych odpověděl na tvojí otázku, že by zájem pomohl, ale je to ještě hudba budoucnosti.

Odpočinková otázka na závěr. Jakou herní platformu upřednostňuješ a proč?

Odpočinková? Docela těžká otázka. Osobně se kloním k Xboxu 360, protože se na něm dobře hraje, není třeba se obtěžovat nějakou instalací a hlavně xboxový game pad padne skvěle do ruky a všechno beze zbytku se na něm ovládá lépe než na tom od PS3. Ale je dobré mít obě platformy, protože na obě vycházejí zajímavé exkluzivní tituly. No a opomenout nemohu ani PC, protože je jako dělané jak na můj oblíbený Footbal Manager, tak na Age of Conan. Špatně tak vychází jedině Wii, protože bez party kamarádů je na této platformě nuda a hry nejsou zrovna propracované, alespoň ne v tom smyslu, jaký vyhovuje mě.

Na jakou hru se teď před Vánoci těšíš?

Těším se na datadisk Rise of the Godslayer ke Conanovi. Na Uncharted 2, které vypadá zajímavě, a klání ve FIFA 10, který si užívám přes internet. Na druhou stranu, já jsem spíše skeptický typ hráče, takže se nechávám spíše překvapit 🙂

To je dobrý přístup, člověk pak není tolik zklamaný. Děkuji ti za rozhovor a do budoucna přeju takových zklamání co nejméně.

Jasně, i já děkuju a doufám, že si tohle přečte hodně tvých čtenářů!!!

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Jedna myšlenka na “Rozhovor s Janem Borsem o Game Page”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.