Sergeii Studio se představuje

Logo - Sergeii StudioSvou, čistě heterosexuální, náklonnost k pohyblivým obrázkům jsem na tomto weblogu vyjádřil již nesčetněkrát. Je tak mým potěšením představit zde amatérského autora videoklipů Martina „Sergeii“ Kolembáře. Vyzpovídal jsem ho v krátkém rozhovoru a tématem byla, jak jinak, tvorba krátkých videí.

Sergeii je nadšeným amatérským filmařem (slovo amatérský je zdůrazněno schválně a několikrát, především na přání samotného Martina) jehož tvorba postupně zraje jako víno plesnivý sýr. Ze začátku chutná málokomu, ale časem mu někteří na chuť přijdou. Pokud by ve vás snad tenhle rozhovor podnítil touhu dozvědět se o Sergeii Studiu více, doporučuji navštívit jeho oficiální facebookovou stránku.

Martin "Sergeii" Kolembář
Martin „Sergeii“ Kolembář

Jak by ses představil čtenářům, kteří o tobě slyší poprvé?

Nevím jak se mám sám představit, aby to nevypadlo jako úvodník modelářského časopisu pro obrejlené kamarády domů dětí a mládeže. Nicméně je mi zhruba 23 let a tvorba videí je můj, asi největší, koníček. Nevím po kom jsem tuhle zálibu podědil, ale trvá to už zhruba 7 let. A i přesto musím říct, že se pořád jedná o amatérskou tvorbu.

Sedm let, to už je slušná doba. Jak jsi se k natáčení vlastně dostal?

No, koupil jsem si první kameru, už ani nevím proč, a prostě jsem jí jednou vzal ven, když jsme chodili hrát airsoft, a natáčel jsem. Večer jsem z toho sestříhal kraťas, který se vlastně docela líbil, doteď ho mám na disku, ale s odstupem času musím říct, že by bylo lepší ztratit 5 minut života koukáním na Šlágr TV než na můj snímek 🙂

Takže to byl ten moment, kdy jsi pro natáčení získal nadšené herce z řad kamarádů, nebo jsi je musel přemlouvat?

Tak určitě, ale tenkrát to ještě bylo pár náhodně sestříhaných záběrů do příběhu, ke kterému bych potřeboval ještě tisknout zvlášť návod, aby to někdo pochopil tak, jak jsem chtěl. Bylo to asi i to sebemenší nadšení kamarádů z výsledku. Vzpomínám jak jsem tenkrát skoro přes půl Čáslavi nesl cédéčko s videem jen proto, aby to mohl ještě ten den večer můj kamarád vidět. Teď už je to o něčem jiném, protože jsem si uvědomil, že filmařská tvorba je vlastně plnění snů, představ a příběhů, které si člověk třeba představí nebo by chtěl zažít. Můžete si vytvořit svůj svět, svoje pravidla a čas i když se jedná třeba jen o 3 minutový klip.

Tenhle posun ve vnímání je znát i v posledních klipech Sergeii Studia (20 Years, Runaway love). Osobně z nich cítím větší důraz na vyprávění a snahu o přenesení emocí na diváka. Co tě motivovalo k vytvoření těchto dvou klipů a jak náročné bylo natáčení z hlediska produkce (zejména u 20 Years)?

20 Years byl můj úplně první klip, takže se šlo natáčet skoro naslepo, samozřejmě jsem měl představu jak chci aby to vypadalo, a scénář jsem napsal asi za týden. Napadl mě při večerním cigáru na balkoně a potom jsem jen postupně doplňoval. Musím ale přiznat, že oba nápady jsem dostal když jsem trpěl špatnou náladou, je to v nich trochu možná vidět. Ale myslím si, že to není úplně na škodu. Oba klipy se točily s minimálním rozpočtem (kostýmy, rekvizity, …) a proto patří biblické poděkování mým hercům, kteří bez nároku na honorář dokázali bravurně zahrát takové role. Bez nich by to prostě nešlo.

Pokud jde o motivaci, tak tou mně jsou kladné ohlasy lidí, jejich reakce a kritika. Doplním o citaci jednoho z herců po natáčení klipu 20 Years: „No když jsem to viděl, jak se to točí, tak to vypadalo jako pěkná sra*ka, ale teď je to docela dobrý…“

A jak jsem již několikrát prezentoval, nejsilnější zážitek pro mě byl, když jsem hotový klip ukázal mamce a ten jí dokázal skoro rozbrečet. Tohle všechno je pro mne motivací a žene mě to neuvěřitelně dopředu.

Jaké jsou plány do budoucna? Bude více hudebních klipů?

Teď se chystá nový klip, který jsem začal psát včera a opět bude dost odlišný, už jen v tom, že do něho dám něco z mého života s tím rozdílem, že klip skončí happy endem 🙂

Jinak v létě bych chtěl natočil první krátký snímek s tématem, které mě zajímá už víc let, takže doufám, že všecko půjde podle plánu a začne se na jaře natáčet.

A prozradíš, o jaké téma jde?

Nechci o tom ještě moc mluvit, ale tématem se stane Černobyl a jeho okolní zóna. Nebude to však bráno pohledem zmutovaných lidí a příšer, ale spíš půjde o hlubší pochopení samotného života.

Na Vimeo kanálu Sergeii Studia můžeme vidět experiment s ploškovou animací Of the Moon. Máš s touto technikou další plány, nebo to byl jen jednorázový pokus?

Tahle technika se mi líbí, ano samozřejmě jsem i velký obdivovatel Terryho Gilliama a jeho animací pro Monty Pythona a musím říct, že bych chtěl udělat menší sérii animací na různá témata, zatím ale chybí čas. Nápady však jsou.

Otázka na závěr: Videa tvoříš již sedm let. Vzkázal bys něco lidem, kteří teprve začínají?

Jděte si tvrdě za svým, nikdy nepolevujte, i když na to zůstanete třeba sami, a hlavně řikejte co řikat chcete a myslete to vážně a to i v normálním životě. Každý někdy musel začít a všecky začátky jsou těžké, (já například začínám každý den) a přijde hodně kritiky a někdy i nenávisti, ale o to víc je pak radosti ze sebemenšího úspěchu. Díky za rozhovor!

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Jedna myšlenka na “Sergeii Studio se představuje”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.