Slax: výborný Linux pro USB flash disk

Slax: výborný Linux pro USB flash diskHledal jsem takovou linuxovou distribuci, kterou bych mohl nainstalovat na USB klíčenku a snadno ji přenášet mezi různými počítači. Chtěl jsem něco uživatelsky přívětivého a rychlého. A našel jsem Slax. Stojí za ním český vývojář Tomáš Matějíček (k dispozici tak je česká dokumentace), je odvozen od distribuce Slackware a primárně je určen pro spouštění z Live CD a USB flash disků. Nainstalovat Slax na USB klíčenku je tak velice jednoduché.

Nejprve je nutné Slax stáhnout. Na domovské stránce distribuce nalezneme vše potřebné. Je zde možnost nakonfigurovat si vlastní sestavu modulů a poté upravený balík stáhnout, nebo stáhnout Slax se základními moduly (ostatní lze přidat dodatečně). Výběr je zcela na vás. Slax můžete získat jako ISO obraz nebo v TAR archivu. Pro instalaci na USB flash disk je vhodné zvolit TAR archiv.

Obsah archivu rozbalíme na flash disk a v adresáři boot spustíme bootinst.bat (ve Windows), nebo bootinst.sh (v Linuxu), aby Slax z USB bootoval, a je hotovo. Teď už stačí jen počítač restartovat a v biosu nastavit bootování z USB.

Screenshot plochy linuxové distribuce Slax

Při spuštění mě přivítalo známé grafické prostředí KDE. Vše velice přehledné a překvapivě rychlé. Navíc hned po instalaci vše fungovalo, nebyl problém s kodeky, titulky ani s flashem v prohlížeči (a to jsem stáhl Slax jen se základními moduly). Jediným zádrhelem bylo připojení k Wi-Fi. Dostupné sítě se mi sice podařilo vyskenovat, ale nemohl jsem se připojit. Zádrhel ovšem nebyl v ovladačích, ale v poněkud nejasném ovládání KWiFiManageru. Je totiž nutné nejprve napsat WEP klíč do příslušného políčka, které na první pohled slouží pouze k detekci přítomnosti WEP klíče. Je v něm tedy napsáno on nebo of. Stačí kliknout do tohoto pole, text smazat a vyplnit příslušný klíč. Zpřístupní se pak tlačítko pro přihlášení k síti.

Nastavení Wi-Fi v linuxové distribuci Slax
Slax – nastavení Wi-Fi

Pokud se přihlášení zdaří, ale nelze se stále dostat do internetu, je nejspíše nutné povolit DHCP. Stačí napsat do příkazového řádku:

/sbin/dhcpcd wlan0

Měli byste dostat adresu a připojit se k internetu bez potíží.

To by zatím bylo o Slaxu vše. Pokud během používání narazím na nějaké zajímavosti či potíže, jistě se o ně podělím. Rád se také prostřednictvím komentářů dozvím Vaše zkušenosti se Slaxem, popřípadě jiným přenosným operačním systémem.

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

2 komentáře u „Slax: výborný Linux pro USB flash disk“

  1. >Cuz.. Dik ten navod fakt pomohl ale je taj problem že to musim davat porad znova když zapnu notas 🙁 neni na to nejakej modul nebo necO?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.