Podnikání z pláže – recenze knihy

Chcete říct šéfovi z plných plic co si o něm myslíte, hodit mu na stůl výpověď a se vztyčeným prostředníčkem odkráčet vstříc dobrodružství jménem podnikání? Sníte o tom, že budete pracovat jen pár hodin týdně a svůj byznys budete řídit z pláže na Bali? Láká vás slovní spojení „pasivní příjem“? Tak právě pro vás napsala Stanislava Mrázková knihu Podnikání z pláže.

Kniha Podnikání z pláže | Stanislava Mrázková | recenze

Všechno to zní lákavě, že ano? Být svým vlastním pánem a inkasovat peníze, zatím co pozoruji západ slunce nad Indickým oceánem a vychutnávám si Sex on the Beach. V Čechách se v posledních letech vzedmula mohutná vlna info-podnikání. Vynořila se celá plejáda expertů, kteří prodávají své know-how a slibují, že po absolvování jejich kurzů či přečtení nabízených knih budete úspěšní, vybudujete si pasivní příjem a bude vám stačit jen pár hodin práce týdně k tomu, abyste si ho udrželi.

Mantra info-podnikatele

Nebudu chodit kolem horké kaše. Mám už něco načteno, ať z různých knih či blogů, a tak můžu prohlásit následující: Stanislava Mrázková ve své knize Podnikání z pláže nepřináší nic zásadního, co by již nebylo napsáno jinde a jinými. Mantra je stále stejná – každý může podnikat tak, aby nemusel dřít 24/7 a měl hromadu času na sebe, rodinu, své koníčky atd.. K tomu jsem stále skeptický a vidím v tom spíše chytře jednoduchou obchodní strategii několika málo info-podnikatelů, kterým něco podobného funguje:

Podívejte se, jak jsem úspěšný. Když si koupíte mou knihu/e-book, budete mít stejný úspěch jako já.

Příběh plážové podnikatelky

Přesto se kniha paní Mrázkové od jiných podobných produktů liší. Neobsahuje pouze obecné fráze a zažitá klišé info-podnikatelských guruů, i když na nich do značné míry staví. Autorka do úvodní části Podnikání z pláže vložila kus svého osobního příběhu. K mému překvapení jde o velmi intimní zpověď nešťastné manželky a matky, která zatoužila po změně a odhodlala se k zásadnímu životnímu kroku. Tento motiv se vine knihou celkem zřetelně a paní Stáňa se tak snaží ukázat, že změna může být ze začátku bolestná a nepříjemná, ale tento krok do neznáma může nastartovat něco nového a pozitivního.

Kromě autorčiných postřehů z oblasti info-podnikání obsahuje kniha také poznatky jiných podnikatelů, kteří se na stránkách knihy Podnikání z pláže dělí o své názory a zkušenosti, což není vůbec na škodu. Sice bych neoznačil všechny tyto příspěvky za přínosné či zajímavé, ale text je díky nim pestřejší.

Od teorie k praxi

Pokud jde o praktický přínos knihy, autorka se rozepisuje a problematice práce z domova či jiného místa, kde jste obklopeni rodinou. Tuto pasáž považuji asi za nejpřínosnější a to nejen pro podnikatele, ale pro každého, kdo občas pracuje z domu a musí se vypořádat s rušivými vlivy v podobě partnera či dětí. Méně zkušeným uživatelům internetu jsou pak představeny některé online nástroje (Skype, Google Hangouts atp.), s jejichž pomocí mohou komunikovat s klienty, či spolupracovat v rámci týmu.

Plážový podnikatel musí samozřejmě také hodně cestovat, v knize proto nalezneme několik praktických rad, jak v zahraničí sehnat levné ubytování, pronajmout si dům či najít dlouhodobější nájem bytu za místně obvyklé ceny.

Hodnocení

Celkově se mi Podnikání z pláže nečetlo špatně a i když mám k celé té vlně info-podnikání a samozvaných expertů spíše despekt a některé pokusy těchto „podnikatelů“ ve mně vzbuzují jen úsměv (takový ten úsměv, který věnujete cizímu dítěti, když vám ukazuje svou otřesnou malůvku), ocenil jsem, že paní Mrázková dala do knihy něco víc, než jen hloupé všeobecné fráze, pod které se schová prakticky cokoliv. Kupodivu se Podnikání z pláže nezaměřuje jen na info-podnikání (i když právě to je autorčinou parketou) a netvrdí se v něm, že podnikání jako takové není dřina. Bohužel nepřináší mnoho zajímavých informací a tím největším plusem celé knihy zůstává autorčina otevřenost.

Hodnocení: 2/5

Podnikání z pláže: Žijte příběh, který chcete vyprávět
Autor: Stanislava Mrázková
Vydal: Beach Business s.r.o.
Rok vydání: 2014
Počet stran: 160

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

5 komentářů u „Podnikání z pláže – recenze knihy“

 1. Dnes jsem na tuto paní narazil a trochu mě překvapilo, s jakou sebejistotou vystupuje, byť jsem o ní nikdy neslyšel. Tito lidé se staví do expertů ala Pat Flynn, kteří ovšem za sebou mívají roky úspěšného online podnikání. U nás je to naopak – někde v zahraničí si přešíst úspěšný příběh a zde to pod heslem Fake it till you make it, prodat.

  1. Ahoj Ivo,

   přesně tohle mě štve. Existují lidé, kteří mají reálné know-how a od těch by byla radost se učit. Jenže český internet zaplavila vlna podnikavců, kteří ze slovního spojení „info-podnikatel“ udělali nadávku, sprosté slovo.

 2. Dobrý den,

  chtěl jsem se prosím zeptat na jednu informaci. Před několika měsíci jsem koukal na váš webinář, kde byli účinkující také podnikatelé, kteří si zakoupili e-book. Vzpomínám si, že tam byla firma, která zateplovala fasády. Mohla by jste mi prosím zaslat jejich webovou stránku?

  děkuji roman olejník

 3. Vím, že jde tak trošku o marketingovou masáž, ale řekla jsem si, že když to zvládne tahle paní…. začala jsem dělat virtuální asistentku u této firmy , ale uvažuju, že se osamostatním, a možná také někdy na pláži 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.