Sweeney Todd: Šňůra perel

Sweeney Todd: Šňůra perel | recenze | knihaKe knize Sweeney Todd: Šňůra perel jsem se dostal prostřednictvím muzikálu Tima Burtona a především kvůli mé sestře, která mě touto knihou obdarovala. Oběma patří mé díky. Pokud si myslíte, že po shlédnutí zmiňovaného muzikálu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street bude zbytečné knihu číst, jste na omylu. Velkém omylu. Tim Burton se knihou inspiroval velmi volně a v zásadě převzal jen některé postavy a zasadil je do zcela jiného příběhu. A o čem že tento román od neznámého autora vlastně je?

Čtenář se ocitne v Londýně devatenáctého století, kde na rušné obchodní ulici Fleet Street provozuje svou živnost podivný holič Sweeney Todd. Na první pohled opravdu ošklivý člověk s pažemi silnými jako medvěd a myslí mazanou a bystrou jako liška. Kromě vzhledu majitele je na tomto holičství zvláštní ještě něco – někteří zákazníci vejdou, ale již je nikdo nespatří vycházet. Toho se dovtípí mladý Tobias, Toddův učeň, jenž čas od času nalezne v prázdném holičství osamělou vycházkovou hůl či zapomenutý klobouk. Ovšem jeho všetečné otázky vedou vždy k řádnému výprasku od mistra holiče, a tak nebohý chlapec žije ve strachu a se svým podezřením se nikomu nesvěří. V jiné části Londýna bydlí utrápená Johanna Oakleyová, která postrádá svého milého Marka. Posel, který ji měl přinést tolik očekávané zprávy o osudu jejího vyvoleného, zmizel na Fleet Street spolu se šňůrou perel, kterou s sebou nesl jako dar osamělé Johanně. Zoufalá dívka nalezne oporu v plukovníku Jeffreyem, který začne po zmizelém pátrat.

Tolik k příběhu. Musím říct, že z knihy opravdu sálá atmosféra starého Londýna a autor umě vykresluje zatuchlé kouty špinavých a temných uliček, kam slušná dívka nezavítá ani za denního světla v doprovodu královské stráže. Příběhem nás vede autor jako vypravěč, což vyniká hlavně v oněch popisných pasážích, ovšem když přijde na řadu přímá řeč, občas to trochu zaskřípe. Dialogy nejsou silnou stránkou tohoto románu. Ale i přesto příběh příjemně plyne a na konec vyprávění se zdatnější čtenáři dostanou raz dva. Mě osobně vyvrcholení celého děje trochu zklamalo, ale rozhodně neurazilo. Dovedu si představit, že řada jiných čtenářů bude zcela spokojena. V budoucnu tuto knihu jistě znovu otevřu, neboť se z ní line příjemná vůně masových taštiček paní Lovettové.

 

65%

Autor: Neznámý

Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2008
Obálka: Dušan Žárský
Počet stran: 238
Originální název:
THE STRING OF PEARLS: THE ORIGINAL TALE OF SWEENEY TODD

Pro zajímavost přikládám odkaz na mapu Londýna roku 1850 – london1850.com

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.