Tvrdohlavý muž Stanislav Bernard

Tvrdohlavý muž | Stanislav Bernard | kniha | recenze

Tvář Stanislava Bernarda viděl někdy snad úplně každý, reklamní poutače humpoleckého pivovaru Bernard se bez něj již nějaký čas neobejdou. Ve své knize Tvrdohlavý muž se tento osobitý podnikatel s jasně vyhraněnými názory rozhodl ohlédnout za počátkem své podnikatelské dráhy.

V úvodu knihy Bernard poodkrývá události kolem privatizace humpoleckého pivovaru, který vydražil v aukci spolu se dvěma kamarády. Dle svých slov tehdy koupili předraženou ruinu pivovaru se špatnou pověstí. Na krku měli obrovský dluh (45 milionů) a před sebou gigantický kopec práce. Nejen s rozjetím výroby, ale především s napravením pověsti pivovaru, na které se tehdy podepsala „péče“ státního podniku Jihočeské pivovary. Jako naplavenina neměl v Humpolci usnadněnou práci a uznání mezi místními nebylo snadné získat. I když byl pivovar mimo hranice okresu úspěšný, pro humpolecké obyvatele to byly Bernardovy sračky…

tvrdohlavy-muz-ukazka
Kniha Tvrdohlavý muž je plná doprovodných fotografií

První dvě třetiny knihy jsou pro mě zdaleka nejpoutavější a přináší mnoho zajímavého, i když autor nejde tak do hloubky, jak bych si přál. Kromě samotné koupě pivovaru a zdlouhavého sbližování s místními, Bernard věnuje prostor také několika postřehům z podnikání – tvorbě zaměstnaneckého kodexu, způsobu propagace značky a komunikace s médii. Celé vyprávění je doplněno bohatou fotodokumentací, ať jde o ukázky tištěné reklamy, dobové fotografie z pivovaru či doprovodné fotografie z rodinného archivu Stanislava Bernarda. Své rodině totiž autor věnuje také velký prostor a vzpomíná na svůj život v Háji ve Slezku.

Třetina knihy je pak věnována zamyšlení nad naším malým českým pivovarnickým rybníčkem a politickým názorům autora. Bernard vzpomíná na založení Českého svazu malých nezávislých pivovarů v jehož čele se zasloužil o prosazení zákona o diferencované spotřební dani, což umožnilo vznik celé plejádě minipivovarů, jak je známe dnes. Vyjadřuje své názory na směřování Evropské unie, boje proti korupci (Bernard je spoluzakladatelem Nadačního fondu proti korupci) a nalezneme zde i jeho postřehy z voleb do Senátu (neúspěšně kandidoval v roce 2008) a z komunální politiky.

Všechna výše zmíněná témata nejsou vždy úplně striktně oddělena jedno od druhého a prolínají se mezi sebou, někde více, jinde méně. To však čtivosti textu nijak neubližuje. Tvrdohlavý muž se totiž čte náramně lehce. Kniha je napsána jednoduše, nepoužívá přehnaně dlouhá souvětí a krkolomné konstrukce. Celé je to pojaté jako povídání nad pivem a to Tvrdohlavému muži jen svědčí.

Závěrem mohu knihu Tvrdohlavý muž doporučit. Když se oprostíte od politických názorů Stanislava Bernarda, se kterými nemusíte souhlasit, čeká na vás zajímavé ohlédnutí za privatizací v devadesátých letech a spousta osobních postřehů a zážitků úspěšného podnikatele a výrazné osobnosti českého pivovarnictví.

Hodnocení: 75%

Tvrdohlavý muž

Autor: Stanislav Bernard, Ondřej Horák
Nakladatelství: 65. pole
Rok vydání: 2014
Počet stran: 213

Autor

Kalper.eu

Zápisník vášnivého čtenáře, nadšeného filmového diváka se slabostí pro sci-fi žánr. Jsem také velký fanoušek internetu a interaktivní zábavy. Rád v těchto oblastech objevuji a zkouším nové věci a občas o nich něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *